Tepelné čerpadlá sú zariadenia, ktoré dokážu odoberať a prenášať teplo z chladného prostredia do teplejšieho.
Vďaka tepelným čerpadlám dokážeme odoberať teplo napríklad z vonkajšieho vzduchu, ktorý má teplotu napríklad -15°C a týmto odobraním tepla ho vychladíme na -23°C. Takto získané teplo potom prejde sústavou výmenníkov tepla, kompresorom a iných zariadení v tepelnom čerpadle a na druhej strane tepelného čerpadla ohrievame získaným teplom vykurovaciu vodu napríklad zo 45°C na 50°C.
Teplo sa teda získava z vonkajšieho (chladného) prostredia a elektrina sa využíva len na pohon čerpadiel, kompresorov, ventilov, prípadne ventilátorov, ktoré umožňujú prenos tepla.
Lacné, nekvalitné tepelné čerpadlá spotrebujú veľa elektriny na prenos tepla, kvalitné jej spotrebujú výrazne menej. O tom, koľko elektriny sa minie na prenos tepla tepelným čerpadlom hovorí hodnota COP, ktorá uvádza, koľko tepla (kWh) prenesie tepelné čerpadlo pri spotrebe elektriny 1kWh. Čím je teda táto hodnota vyššia, tým je tepelné čerpadlo efektívnejšie a jeho majiteľ zaplatí málo za spotrebovanú elektrinu.
Zatiaľ to vyzerá jednoducho a ako zákazník by som si zrejme vybral tepelné čerpadlo (za rozumnú cenu) s najvyššou hodnotou COP na reklamnom letáku. Má to ale háčik!
V čom je problém?
Čím je chladnejšie vonkajšie prostredie (odkiaľ teplo odoberáme) a na druhej strane teplejšia vykurovacia voda (kam teplo dávame), tým je spotreba elektriny na prenos tepla (každým) tepelným čerpadlom vyššia, takže hodnota COP sa znižuje.
Rovnako je to s tepelným výkonom. Čím je chladnejšie vonkajšie prostredie a na druhej strane teplejšia vykurovacia voda, tým je tepelný výkon (každého) tepelného čerpadla nižší.
Znamená to teda, že ak máme tepelné čerpadlo, ktorým odoberáme teplo napríklad z vonkajšieho vzduchu, tak čím je vonku chladnejšie, tým pracuje tepelné čerpadlo menej hospodárne (dosahuje nižšie hodnoty COP) a zároveň dokáže zabezpečiť menej tepla. Pritom, čím je vonku väčšia zima, tým viac tepla potrebujeme dostať do vykurovacej sústavy.
Preto si treba dať veľký pozor pre aké teploty vonkajšieho prostredia a vykurovacej vody udáva výrobca tepelného čerpadla pre jeho hodnotu COP a tepelný výkon.
Trochu sa to skomplikovalo, preto skúsim na príklade dvoch tepelných čerpadiel vysvetliť to čo ste si práve prečítali.
Príklad
Zoberme si konkrétne tepelné čerpadlo, ktoré je možno najpredávanejšie v oblasti rodinných domov na Slovensku a jeho obchodný názov je:
Daikin Altherma 16 kW. Výrobca udáva jeho tepelný výkon pri vonkajšej teplote +7°C a teplote vykurovacej vody + 35°C = 15,5 kW a hodnotu COP pri rovnakých podmienkach = 4,7.
Keď to porovnáme s tepelným čerpadlom:
Wamak AiWa 11 EVI S, tak výrobca udáva jeho tepelný výkon pri vonkajšej teplote +2°C a teplote vykurovacej vody + 35°C = 11,05 kW a hodnotu COP pri rovnakých podmienkach je 4,09.
Ak máte domček, pri ktorom Vám určil projektant potrebný výkon zdroja tepla 12,0 kW, zrejme by ste si vybrali len na základe údajov, ktoré som vyššie uviedol tepelné čerpadlo Daikin Altherma 16 kW a boli by ste spokojní že máte zdroj tepla dostatočne výkonný – ešte aj s rezervou.
Pozrime sa ale na parametre oboch tepelných čerpadiel pri teplote vonkajšieho vzduchu -15°C, lebo vtedy budete ten výkon 12 kW potrebovať (vonku je zima, potrebujeme viac tepla na vykurovanie):
- Daikin Altherma 16 kW: tepelný výkon = 5,00 kW, hodnota COP = 1,471.
- Wamak AiWa 11 EVI S: tepelný výkon = 7,93 kW, hodnota COP = 2,792.
Ako vidíte – ani tepelné čerpadlo deklarovaným výkonom 16 kW Vám nedodá dosť tepla a chýbajúcu časť výkonu zrejme doplníte elektrickým ohrevom. Z uvedených čísel sa dá ľahko potom vypočítať, že na zabezpečenie požadovaného výkonu 12 kW spotrebujete pri našich tepelných čerpadlách každú hodinu nasledovné množstvo elektrickej energie:
- Daikin Altherma 16 kW: 10,4 kWh
- Wamak AiWa 11 EVI S: 6,9 kWh
Ten rozdiel je dosť veľký a zima je dosť dlhá, takže spotreba elektriny bude výrazne vyššia pri tom tepelnom čerpadle, ktoré bolo na prvý pohľad zdanlivo výkonnejšie a efektívnejšie.
Výsledok je jasný: tepelné čerpadlo, ktoré bolo obchodne nazvané ako väčšie a efektívnejšie dodalo do nášho domu menej tepla, s vyššou spotrebou elektriny ako tepelné čerpadlo ktoré bolo obchodne nazvané ako menšie a menej efektívne.
Tento článok nepíšem preto, aby som robil antireklamu tepelným čerpadlám Daikin, upozorňujem len na to, aby sa veci pomenovávali správnym menom a aby ste boli pri výbere tepelného čerpadla veľmi opatrní, pretože tepelné čerpadlo:
Daikin Altherma 16 kW s výkonom (A+7°C/W+35°C)=15,5kW a hodnotu COP (A+7°C/W+35°C) = 4,70
by sa mohlo nazývať
Daikin Altherma 10 kW s výkonom (A+2°C/W+35°C)=10,0kW a hodnotu COP (A+2°C/W+35°C) = 2,99
Pritom ide o rovnaké tepelné čerpadlo, len inak pomenované.
Dajte si preto pri výbere tepelného čerpadla poradiť odborníkom. My nazývame veci správnym menom a v oblasti tepelných čerpadiel ponúkame riešenia šité na mieru klientovi.
wamak-daikin